Samostalna radnja je daleko jednostavnija i jefitinija za „održavanje“ od privrednog društva, mada u postojećem poreznom sistemu ima određene nedostatke. Međutim, jedna od „prednosti“ jeste upravo status „paušalca“ u smislu plaćanja obaveza prema državi.
Paušalac je samostalni poduzetnik koji porez na dohodak plaća u jednakim mjesečnim iznosima, u zavisnosti od djelatnosti koju obavlja. To praktično znači da neka samostalna radnja, ako ima stastus paušalca, ne mora voditi poslovne knjige, plaćati knjigovođu svaki mjesec i imati druge troškove vezane za to, što se tiče poreza na dohodak – on se plaća u jednakim mjesečnim iznosima. Što se tiče ostalih poreza i doprinosa, oni se plaćaju „redovno“.
Ko uopće može dobiti status paušalca?
„Sudbinu“ paušalaca je odredio Zakon i Pravilnik o porezu na dohodak, koji je na snazi od 01.01.2009. godine.
Paušalac može biti fizičko lice, odnosno samostalni poduzetnik koji spada u neku od sljedećih kategorija, pod uslovom da nije registrovani PDV obveznik:
– ako obavljaju obrtničke djelatnosti i djelatnosti srodne obrtničkim, sam bez zaposlenih drugih lica i ako se obavljanje djelatnosti zasniva na vještini a ne sredstvima za obavljanje djelatnosti – kućna radinost,
– ako obavljaju tradicionalne stare zanate, sam ili sa najviše dva zaposlenika,
– ako obavljaju prevozničke djelatnosti samo sa jednim sredstvom prevoza (nosivosti do 8 tona) i
– ako trgovac pojedinačno obavlja djelatnost trgovine na malo ličnim radom izvan prodavnice (trgovac pojedinac), prema odredbama Zakona o unutrašnjoj trgovini (“Službene novine Federacije BiH”, br. 4/10 i 79/17), sami bez upošljavanja drugih osoba..
Kućna (ili domaća) radinost je definisana Zakonom o obrtu i drugim srodnim djelatnostima kao „radinost koja podrazumijeva izradu i doradu predmeta u kojoj preovladavaju ručni rad i usluge u domaćinstvu“. Drugi propis – Pravilnik o djelatnostima koje se mogu obavljati kao domaća radinost je detaljnije popisao poslove koji se uopšte mogu obavljati na ovaj način.
Zanimljivo je „zaviriti“ u ovaj Pravilnik, jer on obuhvata dosta različitih kategorija.
Tradicionalni stari zanati su propisani Uredbom o zaštiti tradicionalnih i starih obrta kojim su takođe detaljno nabrojeni zanati koji spadaju u tradicionalne i stare.
I na kraju, prevozničke djelatnosti podrazumijevaju prevoz ljudi i robe.
Međutim, s obzirom da preovladavaju u ukupnom broju samostalnih poduzetnika, naglašavam da trgovci i ugostitelji ne mogu biti paušalci – jednostavno jer nisu obrtnici. Izuzetak su trgovci pojedinci kojima je izmjenama Pravilnika o primjeni Zakona o porzu na dobit data mogućnost dobijanja statusa paušalca. Ova činjenica stvara dosta zabune kod samostalnih poduzetnika koji se bave trgovinom i ugostiteljstvom. Ako se vratimo na navedene tri kategorije, uočavaju se ograničenja, prvenstveno po pitanju zaposlenih. Na primjer, neki samostalni poduzetnik obavlja kućnu radinost, i pri tome ima zaposlenike, ne može dobiti status paušalca. Takođe, tradicionalni stari zanati imaju ograničenje sa najviše dva zaposlenika, dok trgovci pojedinci ne mogu imati zaposlene radnike ako žele dobiti status paušalca.
Kako se dobija status paušalca?
Ukoliko se samostalni poduzetnik nalazi u nekoj od tri navedene kategorije, potrebno je da nadležnoj Poreznoj upravi podnese Zahtjev (obrazac: ZMP-1055), koji se može naći na web stranici Porezne uprave.
Tek nakon dobijanja Rješenja od Porezne uprave, samostalni poduzetnik (od dana navedenog na Rješenju) ima status paušalca. Važno je reći da je Porezna uprava dužna u roku od 15 (petnaest) dana donijeti Rješenje, pozitivno ili negativno.
Izuzetak od obaveze podnošenja ovog Zahtjeva su prevozničke djelatnosti sa samo jednim sredstvom prevoza. Oni ne moraju podnositi zahtjev, jer samim Rješenjem o početku obavljanja djelatnosti dobijaju status paušalca.
Koliko iznose mjesečni paušali?
Samostalni poduzetnik koji je paušalac, plaća porez na dohodak u sljedećim iznosima:
– kućna radinost (obrtničke i djelatnosti koje su srodne obrtničkim) – 70,00 KM
– stari i tradicionalni zanati – 30,00 KM
– prevoz putnika samo sa jednim sredstvom prevoza – 50,00 KM
– prevoz tereta jednim prevoznim sredstvom – 80,00 KM
– trgovci pojedinci – 70,00 KM
Navedeni paušali se plaćaju do 15 – og za prethodni mjesec.
Paušalac i fiskalizacija?
Fiskalizacija je jedno od „rješenja“ koje je država usvojila za dobrobit privatnih kuća koje su se već odranije pripremile za „unovčavanje fiskalizacije“. Međutim, za paušalce je rješenje u tom smislu pozitivno. Naime, Vlada je naknadnom Odlukom o izuzećima od fiskalizacije propisala da se nisu obavezni fiskalizirati, između ostalih, i taksi prevoznici (koji su automatizmom paušalci), zatim „djelatnosti obrtnika i srodne djelatnosti kod kojih se porez na dohodak plaća paušalno“.
To praktično znači – status paušalca = nema obaveze za fiskalizacijom.
Je li status paušalca prednost?
Zavisi iz kog ugla se gleda. Po internetu sam nalazila neke case-stady, ali mislim da se ne može generalizovati.
Ako se želi što jednostavnije poslovati, bez troškova vođenja poslovnih knjiga, PDV evidencija i sl. – rješenje je biti paušalac.
Međutim, čim samostalni poduzetnik poveća promet preko 50.000 KM / godišnje, čime se stiče obaveza registracije u sistem PDV-a, nema se više mogućnosti biti paušalac.
Nekome se „isplati“ biti u sistemu PDV-a, nekome ne. Ista „logika“ se može primjeniti na pitanje paušalaca. Odgovor je u individualnom shvatanju poslovanja samostalne radnje.
Međutim, u ovoj priči je veoma bitan stav države prema samostalnim poduzetnicima, koji se, između ostalog, ogleda i u propisivanju uslova za sticanje statusa paušalca.
Logično bi bilo da se samostalnim poduzetnicima olakša poslovanje i vođenje poslovnih knjiga i evidencija od koji ni oni, ali ni država, nemaju baš puno koristi. Država će porez naplatiti. Čak šta više – kada se dobije status paušalca, nema iskazivanja gubitka i neplaćanja poreza, jer nema obaveze (ali ni prava) vođenja poslovnih knjiga (prihodi – rashodi) da bi se taj gubitak iskazao.
Takođe, logično bi bilo da država, ako neće drugome, onda bar sebi olakša „posao“ i rastereti se od obaveze kontrole bezbroj samostalnih poduzetnika, njihovih poslovnih knjiga i poreznih prijava.
Napomena: Tekst ažuriran kasnijim izmjenama propisa
Fotografija preuzeta sa: https://pixabay.com
Komentari
38 Komentari Na "Kako postati paušalac?"
Poštovana,
Za zaposlenika kod paušalca (berberin), kako se obračunavaju doprinosi? Da li na umanjenu osnovicu kao za vlasnika-paušalca tj. na bruto od 329,00 KM, ili kao za zaposlenike kod drugih poslodavaca.
Lp
Za zaposlenike kod paušalaca osnovica za obračun plaće je bruto iznos vezan za najnižu plaću u FBiH (najniža neto satnica 2,31 KM) uvećano za radni učinak i minuli rad. Plaća zaposlenika kod paušalca nije vezana za osnovicu na koju se plaćaju doprinosi za vlasnika.
Poštovana,
Dali je taxi prevoznik paušalac,dužan da plati porez ako je ostvario prihod od reklamiranja pravnih lica?Ako da, na koji način, tj koji obrazac se popunjava?
Hvala
Lp
Ako je naplata takvih usluga izvršena preko transakcijskog računa, onda se mora obračunati porez na dohodak na taj naplaćeni iznos (pored paušala) i takve transakcije se evidentiraju u Knjigu prometa.
Poštovana,
znaima me kod obračuna plate paušalca, je li doprinose od 41,5% obračunavam na osnovicu od 318KM, koji obrasci mi trebaju da obračun te plate, je li treba još neki osim obrasca 2002, i zanima me porez od 30 je li samo uplatim virmanom svaki mjesec i to je to bez podnošenja ikakvog obrasca za to.
Lp
Treba Vam samo Specifikacija (Obrazac 2002) – ništa više. Za vlasnike se ne predaje MIP 1023.
Što se tiče plaćanja mjesečnog paušala, nema obrasca kojim se ovo plaćanje prijavljuje.
postovanje interesuje me ako je neko pausalac kako se moze doci do podataka koliki je njegov godisnji promet
Teško, s obzirom da nije u obavezi da vodi poslovne knjige 🙂
Porezna uprava se može poslužiti informacijama na osnovu izdatih računa (ako se prodaja vrši sa bezgovotinskom naplatom) ili indicijama.
Molim Vas prešao bih u kategoriju domača radinost pa me interesuje visina doprinosa PIO za tu kategoriju zanimanja.Unapred se zahvaljujem
Osnovice za obračun doprinosa za 2015. godinu koji zbirno iznose 41,5 % možete naći na linku http://chronos.ba/2015/01/osnovice-za-obracun-doprinosa-odredenih-obveznika-za-2015-godinu/
Kao domaća radinost, ako bi ste dobili status paušalca, osnovica bi bila 699 KM.
Za svaku pohvalu
Poštovana,
Planiram pokrenuti obrt ,šifra djelatnosti 95-22 pa me interesuje koliki bi bili mjesečni izdaci za PIO i porezi .Moram li imati knjigovođu ,poslovni prostor ili se registruje na adresi boravka pošto se popravke većinom rade na adresi stranke.
Mnogo hvala
Poštovani, Vaše pitanje prevazilazi nivo kompleksnosti i obima koji je previđen za davanje besplatnog odgovora. Stoga Vas upućujemo na link http://podrska.chronos.ba/cjenovnik/ da zakažete online ili Skype konsultacije.
Poštovana,
Desila nam se sljedeća situacija. Inostrani dobavljač nam je poslao pogrešnu robu, koja je naravno fakturisana i ocarinjena. Mi smo tu robu unjeli u sistem, proknjižili u finansijskom računovodstvu, platili carinske dadžbine, a onda smo naknadno od dobavljača dobili Credit Invoice na cjelokupan iznos te pogrešne fakture. Da li je moguće knjižiti takvo odobrenje, s obzirom da je u pitanju odobrenje na cjelokupan iznos fakture?
Hvala Vam unaprijed
Poštovana, moguće je raditi Credit Invoice na cjelokupan iznos fakture i nema ulogu činjenica da je carinjeno.
Čak i da ste koristili ulazni PDV, koristili ste ga jer ste ga platili, stoga ni po tom osnovu nema pogrešnog koraka.
Poštovana,
Planiram otvoriti d.o.o. trgovina na malo i od početi sa radom od 01.01.2015 god.
Kada ja imam obaveze, tj. da li ako se upisem u sudski registar 20.12.2014 moram praviti obracun za 2014 godinu
Poštovani, ako registrujete firmu u decembru 2014. godine iako ne budete imali transakcija osim uplate osnivačkog kapitala, ne morate podnositi godišnji obračun. U takvim slučajevima se predaje samo Izjava o neaktivnosti i AFIP / FIP.
Pozdrav po drugi put!
imao sam pitanje vezano za svoj zanat tj. halva, bombone itd., i pogledao sam sve sto ste rekli, ali nigdje nisam nasao striktno pisano ovo moje gore navedeno. Jeste da sam nasao u zakonu da pise kolaci sriktno po starim receptima pa cak i halva, pa mi to lici a i ne na moj zanat.
I jos jedno usputno pitanje, u slucaju da je to to i ja uspijem osposobiti ovaj obrt dali cu moci sem fizickih lica prodavati svoj proizvod?
Hvala unaprijed!
Poštovani, u propisima se ne može baš sve navesti. Ja sam mišljenja da se trebate registrovati po šifri koja se odnosi na to što ste naveli.
Ipak, konačno mišljenje će Vam dati u nadležnoj opštinskoj službi.
Što se tiče drugog dijela pitanja, moći ćete prodavati i fizičkim i pravnim licima.
Pozdrav
Postoji li ikakva mogućnost da ja kao diplomirani akademski slikar otvorim atelje/galeriju u kojoj bi prodavao svoje slike te da imam status paušalca?
Nisam siguran pod kojom šifrom bi bila ta djelatnost.
Hvala
Dabi ste imali status paušalca, potrebno je da obavljate ili djelatnost domaće radinosti (link – http://chronos.ba/wp-content/uploads/2013/11/PRAVILNIK-O-DJELATNOSTIMA-DOMACA-RADINOST.pdf) ili djelatnost starih tradicionalnih zanata (link – http://chronos.ba/wp-content/uploads/2013/11/UREDBA-O-ZA%C5%A0TITI-TRADICIONALNIH-I-STARIH-OBRTA-fin.pdf)
Koliko ja vidim, nema djelatnosti gdje bi se mogla svrstati galerija, na žalost.
Vaša šifra djelatnosti bi bila 90.03 Umjetničko stvaralaštvo,što možete nači na linku http://chronos.ba/wp-content/uploads/2014/01/Klasifikacija-djelatnosti-2010.pdf
Zanimaju me koraci kod otvaranja “pausalne” radnje?
Poštovani, sve informacije o “paušalcima” možete naći na linku http://chronos.ba/2012/08/kako-postati-pausalac/
Vidio sam da je i vlasuljar stari zanat ako registrujem radnju kao frizersko-vlasuljarska da li sam onda pausalac jer imam diplomu na ta dva zvanja? Hvala!
Ako je ta djelatnost navedena i UREDBI O ZAŠTITI TRADICIONALNIH I STARIH OBRTA (“Službene novine FBiH”, br. 66/09 i 16/12) onda možete podnijeti zahtjev Poreznoj upravi za dobijanje statusa paušalca.
Postovana,
Bavim se tradicionalnim zanatom, imam status pausalca. Problem imam jer mi jedna organizacija treba uplatiti 2.000KM na racun. Moj knjigovodja je rekao da ne smijem primati novac na racun jer bi morala preci na fiskalizaciju. Procitala sam u tekstu da se prelazi na fiskalizaciju ako je godisnji prihod veci od 50.000KM. Sto u mom slucaju nije. Interesuje me da li je tacno ovo sto mi je knjigovodja rekao?? I gdje bi mogla naci upute kako sama da vodim knjige, da ne palacam knjigovodju???
Hvala unaprijed!
Postovana,koji je rok placanja poreza na prihod ostvaren bezgotovinskom naplatom?
Do 15-tog narednog mjeseca za prethodni.
Poštovana,
U penziji sam i obavljam djelatnost starih zanata.kao obaveznik poreza na dohodak nisam obveznik doprinosa.da li bi postao obveznik dopr ako se prijavim u paušalce. Budući da sam jedan od starih zanata-izrada predmeta od drva pluta slame stakla-zanima me postoji li način da izbjegnem fskalizaciju a da se ne prijavljujem u paušal?? Kako porezna uprava provjerava uplatu 10% od bezgotovinsk uplate (na račun) koju sam kao paušalni obvaeeznk dužan prijaviti po naplaćenom računu. Hvala unaprijed,pozdrav
Ne bi ste postali obveznik plaćanja doprinosa ako bi ste se registrovali kao paušalac.
Sa statusom paušalca imate mogućnost da izbjegnete fiskalizaciju.
Što se tiče provjeravanja Porezne uprave plaćanja 10% poreza na dohodak na bezgotovinske uplate, ona to može jednostavno uvidom u uplate na Vaš transakcijski račun. Ako niste platili 10% poreza na dohodak na tu uplatu, onda ste napravili prekršaj.
Poštovana!
Mene interesuje sljedeće imam otvoren obrt i da li s istim rješenjem za rad mogu raditi i u drugom kantonu?Unaprijed ,hvala na odgovoru.
Možete raditi samo na adresi koja Vam je navedena u Rješenju. Ako želite raditi u drugom kantonu. onda se tamo morate registrovati, tj. registrovati djelatnost.
poštovana,
kozmetičar sam po zanimanju,radim u valstitoj kući..da li se mogu regristovati kao paušalac i dalje obavljati djelatnost u kući..unaprjed zahvaljujem
Na žalost, Vaša djelatnost se ne može obavljati sa statusom “paušalca”. Ne spada u tradicionalne stare zanate, a niti u domaće radinosti, što možete vidjeti na linku http://chronos.ba/wp-content/uploads/2013/11/PRAVILNIK-O-DJELATNOSTIMA-DOMACA-RADINOST.pdf
Postovani,
ne znam da li sam dobro razumio iz teksta pa molim da mi pojasnite.
Da li to znaci da pausalci ( recimo oni kovaci fildzana sa bascarsije) placaju porez oko 50-ak KM?
Sta oni pored toga jos placaju (pio, mio i sl) i koliko su im od prilike svi mjesecni troskovi za jednu takvu pausalnu obrt?
Hvala
Da, zanatlije, tj. obrtnici koji spadaju u kategoriju tradicionalnih i starih zanata imaju mogućnost da dobiju status paušalca. U tom slučaju plaćaju:
– 30 KM mjesečno paušalnog iznosa poreza na dobit
– doprinose na osnovicu 318,00 KM što iznosi 131,97 KM
Ostale obaveze zavise od opštinskih i, eventualno, kantonalnih propisa što treba provjeriti u Poreznoj upravi (npr. taksa na firmu i sl.).
Ovo što sam navela su osnovne obaveze. Više o paušalcima možete naći u našem tekstu, na linku http://chronos.ba/2012/08/kako-postati-pausalac/
Logično bi bilo da se samostalnim poduzetnicima olakša poslovanje i vođenje poslovnih knjiga i evidencija od koji ni oni, ali ni država, nemaju baš puno koristi. Država će porez naplatiti. Čak šta više – kada se dobije status paušalca, nema iskazivanja gubitka i neplaćanja poreza, jer nema obaveze (ali ni prava) vođenja poslovnih knjiga (prihodi – rashodi) da bi se taj gubitak iskazao. Takođe, logično bi bilo da država, ako neće drugome, onda bar sebi olakša „posao“ i rastereti se od obaveze kontrole bezbroj samostalnih poduzetnika, njihovih poslovnih knjiga i poreznih prijava.